اسکیس چیست؟

اسکیس چیست؟ یا اسکچ یکی از مطالب و موضوعاتی مهمی می باشد، که ما در رابطه با رشته معماری به بررسی آن خواهیم پرداخت. در معماری دانشجویان باید بتوانند با قوه تخیل و مهارت هایی که دارند، به طراحی و ترسیم پروژه های مختلف بپردازند. تا با ارائه آنها به اساتید محترم، به نتایج و نمرات دلخواه خود دست پیدا کنند. در این میان اسکیس به عنوان یکی از روش های ترسیم طرح های معماری به شمار می رود و دارای ویژگی های خاصی می باشد. به این دلیل در این بخش از سایت معماری ایران به بررسی دقیق اسکیس در معماری و ویژگی های آن خواهیم پرداخت. تا از این طریق بتوانیم اطلاعات دقیق و جامعی را در اختیار دانشجویان این رشته قرار دهیم.

اسکیس در معماری

اسکیس به عنوان یکی از روش های طراحی با دست در معماری شناخته می شود. که با استفاده از آن می توان در مدت زمان کوتاهی و با ظرافت بالایی به طراحی و ترسیم پروژه معماری مختلف پرداخت. در واقع می توان گفت که با اسکیس شما می توانید، طرح های خلاقانه و ذهنی خود را به صورت آنی بر روی کاغذ پیاده کنید. به این صورت که در هر پروژه که دانشجویان به طراحی آن می پردازند. اسکیس به عنوان طرح اولیه و خام پروژه شناخته می شود، که طرح اصلی با الگو برداری از آن طراحی خواهد شد.

اسکیس معماری

به طور کلی می توان گفت که با این روش که دانشجویان با دست به طراحی پروژه می پردازند. به راحتی می توانند ذهنیت و تفکرات خود را بر روی کاغذ به نمایش بگذارند. و این امر باعث به وجود آمدن طرح های معماری بسیار جذاب و نابی خواهد شد که ذهنیت معماری به خوبی نسبت به یک طرح نمایش می دهند.به این خاطر باید گفت که اسکیس در معماری بسیار موثر و کاربردی خواهد بود. البته ابزار و قواعدی برای ارائه و ترسیم یک اسکیس کاربردی وجود دارد. که سعی داریم در ادامه به بررسی و مطالعه آنها بپردازیم. تا از این طریق اطلاعات کاملی را در رابطه با این روش طراحی معماری در اختیار شما دانشجویان عزیز بگذاریم.

اسکیس در نقاشی

اسکیس چیست؟ داشتن هنر نقاشی به عنوان یکی از قابلیت های بسیار خوب در معماری شناخته می شود. زیرا با داشتن این هنر شما می توانید با دست های خود به طراحی یک طرح اولیه دست پیدا کنید. البته شما با نقاشی در اسکیس می توانید جزئیات و بخش های مختلف یک طرح را با ظرافت و دقت بیشتری طراحی کنید. البته قواعد خاصی نیز در این بین وجود دارند که شما با رعایت آنها می توانید به یک طرح زیبا و جذاب دست پیدا کنید.

اسکیس

ابزار اسکیس معماری

باید توجه داشت که در اسکیس ابزار خاصی برای طراحی وجود ندارد و هیچ چیز خاصی برای آن در نظر گرفته نشده است. اما مداد به عنوان یکی از ابزار های رایج برای طراحی اسکیس شناخته می شود، که دانشجویان از آن برای طراحی های خود بهره می برند. البته در این بین بسیاری از معماران نیز از ذغال و روان نویس نیز برای طراحی های خود استفاده می کنند. اما در حال حاضر نیز با پیشرفت تکنولوژی از تبلت، قلم های دیجیتال و نرم افزارهای مختلف برای طراحی اسکیس استفاده می کنند.

اسکیس بیانگر چیست؟

در رابطه با کاغذ نیز باید بگوییم که در اسکیس از کاغذ های گرم پایین و کاهی بیشتر استفاده می شود. زیرا این نوع کاغذ های علاوه بر صرفه اقتصادی از ویژگی هایی نیز برخوردار هستند. به این صورت که طراحی بر روی این کاغذها بسیار راحت می باشد، و مداد ها به راحتی روی آنها حرکت می کنند. و می توان بدون لغزش دست و خط های اضافه طرح مورد نظر خود را بر روی کاغذ به اجرا در آورد. البته در این بین باید قواعدی را در طراحی اسکیس در نظر داشت تا بتوان به یک طرح بی نقص دست پیدا کرد، و در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

نکاتی برای ایجاد  اسکیس مناسب و زیبا

علاوه بر دانستن موضوع اسکیس چیست؟ شما باید بدانید که نکاتی برای طراحی یک طرح اسکیس مناسب نیز وجود دارد. به این دلیل شما دانشجویان عزیز می توانید با دانستن و رعایت این نکات مهم، به طرح های زیبا و خوبی دست پیدا کنید.

نمونه اسکیس

در اسکیس مداد خود را با آرنج و همچنین هم شدن مچ خود تکان ندهید

یک اصل مهم در طراحی اسکیس درک این نکته می باشد. که با قرار دادن دست خود در زاویه مناسب به طراحی و ترسیم بپردازید. زیرا از این طریق می توانید خطوط ممتد خود را بدون لغزش و شکستگی طراحی کنید. ولی در صورتی که مداد را با مچ و آرنج خود به حرکت در آورید، طرح شما دارای کیفیت لازم نخواهد بود. یکی از مهمترین مواردی که در طراحی اسکیس در مقاله اسکیس چیست؟ معرفی میگردد این مورد است.

استفاده از خطوط متنوع 

برای اینکه بتوان یک طرح اسکیس کاربردی و جالب را به وجود آورد، باید از خطوط متنوع استفاده کرد. به این صورت که باید از خطوط نازک و ضخیم در کنار هم استفاده کرد. تا از این طریق بتوان عمق را به طرح و پروژه خود انتقال داد. همچنین باید از سایه و نور مختلف برای بخش های مختلف طرح خود استفاده کنید، تا یک پروژه پر جنب و جوش را خلق کنید. استفاده از خطوط یکنواخت و ساده در اسکیس باعث به وجود آمدن طرح بی روح خواهد شد. به این دلیل شما برای روح بخشی به پروژه خود باید از خطوط نا هماهنگ نیز استفاده کنید.

اسکیس در معماری

طرح اسکیس بدون لکه

یکی از مشکلاتی که برای دانشجویان پیش خواهد آمد، لکه های ایجاد شده بر روی طرح می باشد. برای رفع این مشکل شما باید یک کاغذ را زیر دست خود برای طراحی قرار دهید. تا از این طریق بتوانید یک طرح اسکیس بدون لکه و ایراد را به وجود بیاورید.

بافت در طرح های اسکیس

یکی از روش های بسیار موثر به زیبا کردن و جان بخشی به طرح خود، استفاده از بافت در اسکیس می باشد. به این صورت که شما می توانید با رنگ آمزی طرح خود بافت را به آن اضافه کنید. بهترین ابزار موجود نیز برای این کار استفاده از آبرنگ می باشد، که می توان از رنگ های متنوعی استفاده کرد. به این دلیل یکی از روش های جذاب کردن طرح اسکیس معماری استفاده از بافت می باشد.

اسکیس یعنی چی

البته باید توجه داشت که نرم افزارهای مختلفی نیز برای طراحی در رشته معماری وجود دارند. که هر کدام از آنها از ویژگی ها و کاربرد های برخوردار هستند، و می توان با استفاده از آنها سریع تر به طراحی و ترسیم یک طرح معماری پرداخت. به این دلیل شما با مراجعه به مقاله معرفی نرم افزار اتوکد 2022 AutoCAD می توانید اطلاعات خوبی را در رابطه با این نرم افزار به دست بیاورید.

اسکیس و شیت بندی

راهکار های ایجاد اسکیس زیبا

راهکار های بسیار زیادی برای ایجاد اسکیس زیبا در معماری وجود دارد. به این دلیل سعی داریم تا در ادامه چندین راهکار موثر را معرفی کنیم. تا بتوانید با رعایت آنها بتوانید به یک طرح بسیار زیبا و کاربردی دست پیدا کنید، و نتایج خوبی را به دست بیاورید.

  1. استفاده از عناصر مختلف در طرح ها می باشد. به این صورت که شما در طراحی خود از درختان، گیاهان و فضا های مختلف استفاده کنید. و از این طریق ذهنیت خود را بهتر و زیبا تر بر روی کاغذ پیاده کنید.
  2. شما معکوس به طرح خود نگاه کنید و ایراد ها و مشکلات طراحی خود را پیدا کنید. و برای این کار باید طرح خود را بر روی یک کاغذ چاپ کنید.
  3. دست خود را در انتهای مداد قرار دهید تا کنترل بیشتری بر طراحی داشته باشید. شما از این طریق می توانید کنترل اسکیس را به دست بگیرید، و طرح های زیبا و خلاقی را به وجود بیاورید.

اسکیس چیست؟ یا اسکچ موضوع بسیار جذابی بود که در این بخش به بررسی آن پرداختیم. تا از این طریق شما را با این روش از طراحی در رشته معماری آشنا کنیم. همچنین قواعد و اصول طراحی زیبا و کاربردی در اسکیس را مورد بررسی قرار دادیم، تا از این طریق نیز اطلاعات دقیقی را در اختیار شما بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.